Ozdobna czy minimalistyczna sztukateria ?

2022-09-22
Ozdobna czy minimalistyczna sztukateria ?

Ściany zazwyczaj są niedostrzegane, ale mają też wielką moc jeśli je odpowiednio zaaranżować. Mogą spajać cały dom lub mieć bardzo indywidulany charakter, w zależności od pomieszczenia. Stworzą odpowiedni nastrój, czy to uroczysty, przytulny, czy spokojny. 

I tu zależnie od naszych upodobań i charakteru wnętrza możemy za pomocą listew czy paneli sztukateryjnych stworzyć aranżację bardzo ozdobną lub nowoczesną i minimalistyczną. 

Wiemy, że ściany są najważniejszym elementem wnętrza. Sztukateria stosowana była już od wieków we wnętrzach, ale jej największy rozkwit przypadał na okres baroku i renesansu. Bardzo ozdobne elementy dekorowały eleganckie wnętrza oraz fasady budynków. Obecnie stosujemy sztukaterię głównie we wnętrzach i tu nasze możliwości są nieograniczone, ze względu na dostępne wzornictwo oraz wybór materiałów, z których zostały wyprodukowane. 

Przed i po

Poniżej znajdziecie przykłady jak zmieniło się wnętrze po zastosowaniu elementów dekoracyjnych. 

Stosując powtórzenia w układaniu profili nadajemy naszemu wnętrzu głębi i struktury. Pamiętajmy, że sztukateria najlepiej prezentuje się z zachowaniem symetrii i równych odstępów, więc należy to wziąć pod uwagę przy planowaniu. Wyraziste graficzne linie od razu zmieniają ciemną i nudną przestrzeń w atrakcyjny wizualnie korytarz. Dodają elegancji i pięknie wypełniają duże przestrzenie. 

Orac Decor
Orac Decor

Łącząc kilka listew i gzymsów uzyskujemy unikalny efekt przejścia ze ściany na sufit. Podkreślając sufit korzystaj z oświetlenia pośredniego, aby uzyskać efekt większej przestrzeni. 

Jak widać takie rozwiązania wpisują się idealnie w nowoczesne aranżacje.

Ultra nowocześnie

Osobom, które nie przepadają za tradycyjną sztukaterię możemy zaproponować rozwiązania całkowicie proste i nowoczesne, które stworzą niekwestionowaną ozdobę wnętrza. Stosując zaledwie kilka listew można stworzyć geometryczną dekorację ściany. Podkreślając wybrane złotą farbą, dodatkowo pokręcamy aranżację, uzyskując bardzie wyrafinowany efekt. A ujednolicona ściana, gdzie listwy zostały w całości wykończone w kolorze ściany, ma minimalistyczny charakter. 

Inne propozycja to panele, które nadadzą szybko strukturę ścianom. Obecnie znajdziemy już wiele wzorów, odpowiadających na nowoczesne trendy w architekturze. W wielu przypadkach do danego wzoru mamy także odpowiednik w wersji flex, czyli paneli elastycznych, które możemy ułożyć na łukowych powierzchniach. Trójwymiarowa, przestrzenna kompozycja to propozycja zarówno dla nowoczesnego jak i klasycznego stylu. Uwypukla dany element we wnętrzu, ale wprowadza także harmonię dzięki powtarzalności wzoru. Dodatkowych ich atutem są właściwości termiczne oraz akustyczne.

tutaj przejrzysz ofertę paneli marki Orac Decor

Dekoracja z ramą

Tak jak już widzieliśmy z listew sztukateryjnych możemy stworzyć ramy, a te ramki mogą być zastosowane do luster, drzwi, oświetlenia czy tapety. Podkreśla to dany element i przyciąga naszą uwagę.  Pokażemy wam dzisiaj efekt z tapetą. I tu możemy tapetę zamknąć w ramie lub zastosować jako tło ściany, na której umieścimy ramki. Ciekawym efektem jest zastosowanie muralu, gdzie w kolejnych ramkach widzimy kontynuację wzoru muralu. 

Aranżacja wnętrza z użyciem listew czy paneli dekoracyjnych jest dość prosta. Najwięcej czasu poświęcisz na znalezienie pomysłu na twoją indywidualną ścianę. A już później montaż jest całkiem łatwy i nie jest bardzo czasochłonny. 

Jeśli masz jakieś pytania skontaktuj się z nami. Mając wieloletnie doświadczenie podpowiemy ci zarówno w kwestii aranżacji jak i montażu.

pixel