Tapeta w łazience - praktyczne wskazówki i realizacje naszych kientów

2023-10-13
Tapeta w łazience - praktyczne wskazówki i realizacje naszych kientów

Łazienka jest jednym z ważniejszych pomieszczeń w naszym domu, więc śmiało możemy zadbać o ciekawą jej dekorację. Powszechnie znanymi sposobami urządzenia łazienki jest użycie płytek ceramicznych lub naturalnych kamieni. Coraz bardziej popularnym i jednym z ciekawszych sposobów na nadanie łazience unikalnego charakteru są murale i tapety. Jednak wybierając taki sposób wykończenia do tego pomieszczenia, musimy być świadomi pewnych ograniczeń.

W tym artykule omówimy, jak wybrać odpowiednią tapetę do łazienki i jak ją właściwie zabezpieczyć. Wszystkie zdjęcia to realizacje naszych klientów.

Decydując się na tapetę w łazience przede wszystkim należy przygotować podłoże, które musi być gładkie, odtłuszczone, czyste i zabezpieczone hydroizolacją. Tak przygotowana płaszczyzna spowoduje, że tapeta będzie idealnie do niej przylegała i zapewnimy jej długą trwałość. Należy również pamiętać, aby po montażu tapety zabezpieczyć jej brzegi silikonem, który zagwarantuje całkowitą wodoszczelność.

Jaką tapetę wybrać?

Najważniejszym kryterium podczas wyboru tapety do łazienki jest materiał z jakiego jest wykonana. Tapetę papierową zostawmy do urządzania pokojów.

W łazience sprawdzą się tapety wodoodporne, które pod wpływem wilgoci nie będą się niszczyły. Dobrym rozwiązaniem jest tapeta winylowa, która ma trwalszą powłokę dzięki czemu jest wodoszczelna i może mieć kontakt z wodą. Wzmocniona powierzchnia tapety dodatkowo jest odporna na działanie środków chemicznych i częste lecz delikatne szorowanie.

Gdzie umieścić tapetę w łazience?

Wybierając tapetę do łazienki musisz zdecydować o miejscu jej ułożenia, co następnie wiąże się ze sposobem jej zabezpieczania.

Tapeta winylowa nie zastąpi całkowicie kafelków. Nawet wodoodporna tapeta, powinna znaleźć się w miejscach, w których nie będzie miała zbyt dużego kontaktu z wodą. Możesz jej użyć w miejscu uzupełnienia płytek. Przykładowo pas nad wanną wyłożyć płytkami, a wyżej umieścić tapetę. 

Tapeta sprawdzi się również przy wolnostojącej wannie, gdzie będzie ograniczony bezpośredni kontakt z wodą. Najlepiej jednak w obu przypadkach zabezpieczyć ją lakierami, które dodatkowo zabezpieczą tapetę w wilgotnych przestrzeniach.

Jeśli chcesz umieścić tapetę w strefie mokrej, czyli na przykład pod prysznicem, to jak najbardziej jest też taka możliwość. Wymaga to specjalnego przygotowania podłoża. W tym wypadku montaż muralu na ścianie wymaga zastosowania systemu WET. System WET to specjalne powłoki, które są odporne na działanie wilgoci, żółknięcie czy działanie detergentów. Ciekawostką jest fakt, że ten system sprawdza się również przy odświeżeniu /metamorfozie pomieszczeń np. umożliwia położenie tapety na już przyklejonych pytkach, tynku lub betonie.

Innym równie ciekawym udekorowaniem tapetą łazienki jest umieszczenie jej na suficie. Takie niestandardowe rozwiązanie jest szczególnie polecane przy małych łazienkach. Efekty są zachwycające i zdecydowanie nieszablonowe.

Jaki wzór tapety najlepiej sprawdzi się w łazience?

Tutaj ogranicza nas jedynie wyobraźnia oraz materiał z jakiego wykonana jest tapeta. Jak już zostało wspomniane tapeta papierowa, czy nieodporna na wilgoć zdecydowanie nie nadaje się do łazienki. Wzór tapety najlepiej dobrać do stylu lub nastroju jaki chcemy osiągnąć w danym pomieszczeniu.

Mimo że murale winylowe są odporne na wilgoć istotne jest zabezpieczenie ich przed szkodliwym działaniem wody i pary wodnej. Dlatego, aby przedłużyć ich trwałość tapetę umieść w miejscu z dala od bezpośredniego kontaktu z wodą. Upewnij się również, że tapeta została dobrze przyklejona do ściany, a jej narożniki dodatkowo zabezpieczone. W strefach mokrych jak prysznic, do montażu tapety użyj specjalnego systemu WET, który jest dedykowany takim rozwiązaniom. Pamiętaj również o dobrej wentylacji pomieszczenia i unikaj silnych środków chemicznych do jej czyszczenia. Zamiast tego stosuj delikatne detergenty.

pixel